O alkomatach bez kalibrowych.

News

 

Alkomaty bez kalibrowe są gadżetami reklamowanymi zarówno przez sklepy internetowe znanych producentów tych sprzętów, jak i przez sieci sklepów z nowinkami elektronicznymi. Ci, którzy na co dzień zajmują się ich sprzedażą i dystrybucją, zazwyczaj nie mogą się nachwalić ich skuteczności i niezawodności. Mówi się, że alkomaty bez kalibrowe nigdy nie podają mylnej informacji, jeśli chodzi o badanie poziomu alkoholu w organizmie, chwali się je za szybkość w działaniu. Alkomaty bez kalibru przedstawia się jako niepotrzebujące wyregulowania wartości podziałki oraz poprawy stanu zużycia. Trudno właściwie uwierzyć w to, ze jeden alkomat, który przez cały czas nie jest poddawany żadnej kontroli, wystarczy nam na całe życie i do tego nigdy nie będzie przez te wszystkie lata szwankował. Okazuje się jednak, że technika współczesna zna takie rozwiązania, ale tylko w teorii.

Serwisanci i technicy zajmujący się naprawami alkomatów zgodnie uczulają innych, że sprzęty te powinny przechodzić obowiązkowe przeglądy przynajmniej raz na pół roku. Tylko dzięki takim zabiegom widzimy, iż wyniki badań są w pełni prawdziwe i nieprzekłamane w żaden sposób. Sprzedawcy proponujący kupno alkomatów bez kalibrowych działają nieuczciwie. Sensory półprzewodnikowe lub elektrochemiczne nie potrafią się kalibrować w sposób samoistny, a do tego nie będą także odpowiadały za działania innych stref alkomatu. Pod hasłem "alkomatów bez kalibrowych" często kryją się po prostu tanie, chińskie podróbki, które alkomaty w rzeczywistości przypominają jedynie dzięki zewnętrznej budowie. W środku nie można kalibrować czujników z przyczyn technicznych, a gdy sensory się zepsują - nie ma szansy na dalsze używanie alkomatu. Jeśli mówimy o cenie 10 zł – to w sumie nie ma się czemu dziwić...

Inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o alkomaty używane na służbie przez policjantów.Policyjne urządzenia pomiaru zawsze są kalibrowane z niezwykłą starannością. Nacisk kładzie się zwłaszcza przez to, iż badań alkomatem dokonuje się wśród kierowców naprawdę bardzo dużo, a Policja musi posługiwać się dobrym i sprawdzonym sprzętem. Dobrze jest, gdy testery kalibruje się w jednakowych odstępach czasowych. Praca przy rozregulowanych alkomatach może przynieść z pozoru śmieszne rezultaty, jednak utrata prawa jazdy nie będzie zapewne już taka zabawna. Jeżeli nabędziemy chińską podróbkę na bazarze – możemy się już przygotować na to, że za jakiś czas trzeba będzie kupić nowy alkomat. To zwyczajne przepłacanie i nieszanowanie własnych oszczędności.

Tylko markowy sprzęt poddawany regularnej kalibracji będzie się dobrze sprawował przez całe lata. Odradza się kupować alkomaty na baterie 9 volt. Nie dość, że jak na alkomaty są bardzo drogie, to jeszcze sensory w nich wyczerpują się niezwykle szybko. Cena po raz kolejny nie przechodzi w jakość. W błąd przy zakupach mogą wprowadzić także nieuczciwe rankingi alkomatów na stronach internetowych. Alkomat z miejsca pierwszego może w praktyce okazać się znacznie gorszy od alkomatu z miejsca siódmego, bo przecież Internet to przede wszystkim reklama. Rzeczywisty stan techniczny i możliwości działania liczą się dopiero na drugim miejscu, o ile są dostrzegalne.